Konsultacja psychiatryczna online
Konsultacja psychiatryczna online (wizyta online, teleporada, telewizyta) – to wizyta u psychiatry za pośrednictwem mediów cyfrowych (wideokomunikator, telefon). Telepsychiatria jest skuteczną i bezpieczną formą leczenia [1]. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wizyta zdalna czyli konsutlacja psychiatryczna online jest równoważnym świadczeniem w sotsunku do wizyty stacjonarnej (w przychodni lub gabinecie) zarówno w leczeniu prywatnym jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia [2].
Kiedy wskazana jest konsultacja psychiatryczna online?
Konsultacje psychiatryczne online zyskały na popularności w związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym pandemią COVID-19. Wizyta zdalna zalecana jest, gdy badanie bezpośrednie nie może się odbyć z ważnych przyczyn. Telewizyty nie mogą w pełni zastąpić bezpośredniego badania lekarskiego. Powinny mieć przede wszystkim charakter uzupełniający i dotyczyć wizyt kontrolnych.
W sytuacjach wyjątkowych (np. zagrożenia epideimologicznego) konsutlacja psychiatryczna online może dotyczyć pierwszorazowej wizyty i jest zalecaną formą świadczeń dla lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Pierwszorazowa konsultacja psychiatryczna online powinna odbyć się przez wideokomunikator, aby lekarz lub psycholog mógł potwierdzić tożsamość pacjenta na podstawie okazanego dokumentu ze zdjęciem.
Jak przygotować sie do konsultacji psychiatrycznej online?
- Należy zainstalować odpowiedni wideokomunikator, ze względów bezpieczeństwa warto upewnić się że posiadana wersja jest aktualna.
- Rozmowę dobrze jest prowadzić z wykorzystaniem słuchawek aby poprawić jakość rozmowy i ograniczyć ewenyualny dostęp osób trzecich do poruszanych kwestii
- Jak przed każdą wizytą, należy przygotować:
- karty informacyjne leczenia szpitalnego,
- wyniki badań laboratoryjnych i pracownianych (np. TK, MRI),
- zaświadczenia lekarskie i inne
- listę aktualnie przyjmowanych leków (nie tylko psychiatrycznych).
W trakcie pierwszej wizyty lekarz będzie pytał o informacje o przebytych chorobach, hospitalizacjach i wypadkach. Najlepiej przygotować wszystkie dokumenty i informacje dotyczące stanu zdrowia. Dokumentację medyczną w postaci skanów lub czytelnych zdjęć można po uzgodnieniu przesłać do lekarza na adres e-mail.
Umów się na wizytę
Źródło: